| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 62 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD153GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69200 |
|
![]() |
CDV30FK162FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.69800 |
![]() |
CDV30FK182FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 50 $22.69800 |
CMR07F512FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69818 |
|
CMR07F562GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69818 |
|
![]() |
CDV30FJ222FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.73400 |
![]() |
CDV30FJ242FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.73400 |
![]() |
CDV30FK911FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.73400 |
![]() |
CDV30FF272FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.77000 |
CMR06F362JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.80583 |