| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 200 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F622JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.66182 |
|
CMR03E620GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.68000 |
|
CMR03E620GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.68000 |
|
CMR03E620GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.68000 |
|
CD30FD153GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69200 |
|
![]() |
CDV30FK162FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.69800 |
![]() |
CDV30FK182FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 50 $22.69800 |
CMR07F512FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69818 |
|
CMR07F562GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.69818 |
|
![]() |
CDV30FJ222FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.73400 |