| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 62 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.339" (8.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F361GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.06769 |
|
CD7FA132GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1300PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.06900 |
|
CD4FA122JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.08350 |
|
![]() |
CDV30FK471FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK501FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK511FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK561FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK621FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK751FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FH222FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.12200 |