| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 2.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.272" W (19.80mm x 6.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK621FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FK751FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.10400 |
![]() |
CDV30FH222FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.12200 |
![]() |
CDV30FH242FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.12200 |
CD30FD163JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.14960 |
|
CMR03E560GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.17615 |
|
CMR03E560GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.17615 |
|
CMR03E560GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.17615 |
|
![]() |
CDV30FJ112FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.19400 |
![]() |
CDV30FJ122FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.19400 |