| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F361JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.89769 |
|
![]() |
CDV30FF272GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.89818 |
![]() |
CDV30FH502JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 209 $20.91636 |
![]() |
CMR06F272JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.95167 |
![]() |
CMR04F271FPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.95231 |
CD30FD113FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.011UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.95600 |
|
CD30FD123FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 350 $20.95600 |
|
CMR03E820GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.97000 |
|
CMR03E820GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $20.97000 |
|
CMR03E820GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.97000 |