| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F201FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.82615 |
|
CMR06F362FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.82615 |
|
![]() |
CDV30FK162GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.82636 |
![]() |
CDV30FK182GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.82636 |
![]() |
CDV30FJ222GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.84364 |
![]() |
CDV30FJ242GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.84364 |
CD30FD133GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.013UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.86300 |
|
![]() |
CDV19FF472GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.86300 |
![]() |
CMR06F182GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.88000 |
CMR03F361JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.89769 |