| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 39 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E390GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR03E390GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR03F201JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR03F201JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR04E680FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR04E750FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR04F221GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |
|
CMR06F162FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.34000 |
|
CMR06F152FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.34000 |
|
![]() |
CDV30FJ131FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.35818 |