| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ131FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.35818 |
![]() |
CDV30FJ151FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.35818 |
![]() |
CDV30FJ161FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.35818 |
![]() |
CDV30FJ181FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.35818 |
![]() |
CDV30FJ201FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.39364 |
![]() |
CDV30FJ241FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.39364 |
![]() |
CDV30FJ271FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.39364 |
![]() |
CDV30FJ391FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.39364 |
![]() |
CDV30FJ431FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.39364 |
CMR04F301FOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $20.39429 |