| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.240" (6.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ112FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.16000 |
![]() |
CDV30FJ122FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.16000 |
![]() |
CMR06F242GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.17769 |
![]() |
CDV30FF252GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.21364 |
![]() |
CDV30FJ202GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.21364 |
![]() |
CDV30FK132GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.21364 |
![]() |
CDV30FK152GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.21364 |
CD30FD113FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.011UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.22760 |
|
CD30FD123FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.22760 |
|
CMR04F361FOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.23214 |