| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 2.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.311" W (20.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4FC561FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01000 |
|
CMR03E510GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
CMR03E510GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
CMR03E510GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
CMR04E560FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
CMR04E620FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
![]() |
CDV30FK201FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK221FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK241FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK271FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |