| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 56 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.339" (8.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04E620FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.01571 |
|
![]() |
CDV30FK201FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK221FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK241FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK271FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK391FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
![]() |
CDV30FK431FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.03364 |
CMR06F272GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.03385 |
|
![]() |
CMR06F182JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.03385 |
![]() |
CDV30FK302JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.07000 |