| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 240 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E270GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR03E300GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR03E270GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR03E270GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR03E300GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR03E300GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
CMR04E510FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.67429 |
|
![]() |
CDV30FH101FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.69182 |
![]() |
CDV30FH111FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.69182 |
![]() |
CDV30FH121FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.69182 |