| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.173" (4.40mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.299" (7.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF302GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.49417 |
CMR03E680GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.51214 |
|
CMR03E680GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.51214 |
|
CMR03E680GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.51214 |
|
![]() |
CDV30FK272JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.53000 |
![]() |
CMR06F392JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.56615 |
CMR03F151GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.62000 |
|
CMR03F151GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.62000 |
|
![]() |
CMR06F152GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.62000 |
![]() |
CMR06F162GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.62000 |