| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2000 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH252GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.35000 |
CD30FD113GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.011UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.35960 |
|
CD30FD123GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.35960 |
|
![]() |
CDS30FD103GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.35960 |
![]() |
CMR04F331GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.38571 |
![]() |
CMR04F910FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.38571 |
![]() |
CDV30FK102FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.38583 |
![]() |
CDV30FK331FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.38583 |
![]() |
CDV30FF102FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.40417 |
![]() |
CDV30FF911FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.40417 |