| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ102FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.11583 |
![]() |
CDV30FJ911FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.11583 |
CMR06F432JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17000 |
|
CM07FD822JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 100 $19.17360 |
|
CM07FD682JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD512JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD562JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD622JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD752JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CMR03F181JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.18786 |