| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD512JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD562JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD622JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CM07FD752JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.17360 |
|
CMR03F181JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.18786 |
|
CMR03F181JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.18786 |
|
![]() |
CDV30EJ620FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.18833 |
![]() |
CDV30EJ680FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.18833 |
![]() |
CDV30EJ750FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.18833 |
![]() |
CDV30EJ820FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.18833 |