| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 75 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.339" (8.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F221GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.64786 |
![]() |
CDV30FF112FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.66583 |
![]() |
CDV30FF122FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.66583 |
CD4FA112JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.69050 |
|
CMR06F392GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.70214 |
|
![]() |
CMR04F391JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.71467 |
![]() |
CDV30FF202GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.72000 |
![]() |
CDV30FJ132GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.72000 |
![]() |
CDV30FJ152GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.72000 |
![]() |
CDV30FK272JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.73385 |