| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 91 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F910JOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $18.63875 |
|
CMR03F910JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.63875 |
|
CMR04F131FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.63875 |
|
![]() |
CDV30FF102FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.63923 |
![]() |
CDV30FF911FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.63923 |
![]() |
CDS30FD103GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.64640 |
![]() |
CMR04E680FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.64786 |
![]() |
CMR04E750FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.64786 |
![]() |
CMR04F221GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.64786 |
![]() |
CDV30FF112FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.66583 |