| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.280" W (19.80mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ162GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.46769 |
![]() |
CDV30FJ182GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.46769 |
![]() |
CDV30FJ252JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.46769 |
![]() |
CDV30FJ911GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.46769 |
![]() |
CMR06F332JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.46800 |
![]() |
CDV30FJ131FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.48583 |
![]() |
CDV30FJ151FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.48583 |
![]() |
CDV30FJ161FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.48583 |
![]() |
CDV30FJ181FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.48583 |
CMR06F242JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.48667 |