| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 43 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E430GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.14500 |
|
![]() |
CMR04F151FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.14533 |
![]() |
CMR04F301JPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.14533 |
![]() |
CDV30EK240GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK270GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK300GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK330GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK360GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK390GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |
![]() |
CDV30EK430GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.16385 |