| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2700 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.438" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.810" L x 0.400" W (20.60mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04E510GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.08800 |
CMR04F181FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.08813 |
|
CMR04F121FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.10688 |
|
![]() |
CDV30FF302JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.10692 |
CMR06F182FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.10800 |
|
![]() |
CDV30FF471FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.14462 |
![]() |
CDV30FF501FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.14462 |
![]() |
CDV30FF511FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.14462 |
![]() |
CDV30FF561FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.14462 |
![]() |
CDV30FF621FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.14462 |