| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.240" (6.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F161JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.05400 |
|
CMR03F161JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.05400 |
|
CMR06F152JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.06875 |
|
CMR06F162JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.06875 |
|
CMR06F222JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.06875 |
|
![]() |
CDV30FF201FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF221FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF241FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF271FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF391FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |