| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F162JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.06875 |
|
CMR06F222JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.06875 |
|
![]() |
CDV30FF201FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF221FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF241FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF271FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF391FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FF431FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.06923 |
![]() |
CDV30FH471FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.07167 |
![]() |
CDV30FH501FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.07167 |