CMR03C120DOCR
CMR03C120DOCR
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CMR03C120DOCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 12PF 300V RADIAL
Category
Capacitors
Family
Mica and PTFE Capacitors
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:300 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.118" (3.00mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)