| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 18 pF |
| Tolerance: | ±0.5pF |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.189" (4.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F361JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.01200 |
![]() |
CDV30FK222JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.01769 |
CMR06F122FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.01800 |
|
CD4FA102JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.02350 |
|
CD4FA911JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 910PF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.02350 |
|
![]() |
CDV30FH112GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.03583 |
![]() |
CDV30FH122GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.03583 |
![]() |
CDV30FH201FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.03583 |
![]() |
CDV30FH221FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.03583 |
![]() |
CDV30FH241FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.03583 |