| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.011 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.350" W (20.30mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ112GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.76462 |
![]() |
CDV30FJ122GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.76462 |
![]() |
CDV30FK471JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 470PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 15 $17.76533 |
CD18FD502JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.77840 |
|
CD18FD512JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.77840 |
|
![]() |
CMR04F101GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.78375 |
![]() |
CMR04F111GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.78375 |
![]() |
CDV30EH510FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH560FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH620FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |