| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD18 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5100 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F101GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.78375 |
![]() |
CMR04F111GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.78375 |
![]() |
CDV30EH510FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH560FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH620FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH680FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH750FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30EH820FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
![]() |
CDV30FJ302JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.80308 |
CMR06F202GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.80313 |