| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.850" (21.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH302JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.30929 |
![]() |
CDV30FH910GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.30929 |
![]() |
CDV30FJ272JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $17.34714 |
![]() |
CMR04E820GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.38500 |
![]() |
CMR04E270GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.40375 |
![]() |
CMR04E300GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.40375 |
![]() |
CMR04E330GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.40375 |
![]() |
CMR04F331JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.40375 |
![]() |
CMR05F391GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.40375 |
CMR03F121JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.40412 |