| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E470JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47UF 100V |
In Stock: 0 $14.68700 |
|
CMR03E470JOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68700 |
|
CMR03E470JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68700 |
|
CMR05F241FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68700 |
|
MCM01-009EC152J-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 5% 300V SMD |
In Stock: 0 $14.68850 |
|
CMR06F132GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.70579 |
|
![]() |
CMR04E360GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.70579 |
![]() |
CMR04E390GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.70579 |
![]() |
CMR04E430GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.70579 |
![]() |
CMR04F241JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.70579 |