| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F162FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.64889 |
CM06FD472FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.65600 |
|
![]() |
CMR06F621JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.66778 |
![]() |
CMR06F681JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.66778 |
![]() |
CMR06F751FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.66778 |
CD4FD241FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68500 |
|
CD4FD251FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68500 |
|
CD4FD271FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68500 |
|
CD4FD331FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68500 |
|
CD4FD361FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.68500 |