| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.358" (9.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK101JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 17 $14.02176 |
![]() |
CDV30FK111JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.02176 |
![]() |
CDV30FK121JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 187 $14.02176 |
![]() |
CDV30FK910JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.02176 |
CMR06F222GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.02200 |
|
![]() |
CMR06F471JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.02211 |
![]() |
CMR06F511JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.02211 |
![]() |
CMR06F561JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.02211 |
![]() |
CMR06F621FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.02211 |
![]() |
CMR06F681FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.02211 |