| Type | Description |
|---|---|
| Series: | GenX3™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| IGBT Type: | PT |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 320 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 700 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.25V @ 15V, 100A |
| Power - Max: | 1000 W |
| Switching Energy: | - |
| Input Type: | Standard |
| Gate Charge: | 560 nC |
| Td (on/off) @ 25°C: | - |
| Test Condition: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Supplier Device Package: | PLUS247™-3 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
IXGX32N170AH1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1700V 32A 350W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX32N170H1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1700V 75A 350W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX400N30A3Wickmann / Littelfuse |
IGBT 300V 400A 1000W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX40N120BD1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60B2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 400W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60BD1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 300W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60C2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 480W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX60N60B2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 500W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX60N60C2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 480W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXRP15N120Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V 25A 300W TO220 |
In Stock: 0 $0.00000 |