| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| IGBT Type: | NPT |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1700 V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 75 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 200 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 3.3V @ 15V, 32A |
| Power - Max: | 350 W |
| Switching Energy: | 15mJ (off) |
| Input Type: | Standard |
| Gate Charge: | 155 nC |
| Td (on/off) @ 25°C: | 45ns/270ns |
| Test Condition: | 1360V, 32A, 2.7Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 150 ns |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Supplier Device Package: | PLUS247™-3 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
IXGX400N30A3Wickmann / Littelfuse |
IGBT 300V 400A 1000W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX40N120BD1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60B2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 400W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60BD1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 300W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX50N60C2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 480W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX60N60B2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 500W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXGX60N60C2D1Wickmann / Littelfuse |
IGBT 600V 75A 480W PLUS247 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXRP15N120Wickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V 25A 300W TO220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXSA15N120BWickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
IXSH15N120BWickmann / Littelfuse |
IGBT 1200V 30A 150W TO247 |
In Stock: 0 $0.00000 |