| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Spool |
| Part Status: | Obsolete |
| Filament Material: | PLA (Polylactide) |
| Color: | Wood |
| Filament Diameter: | 0.070" (1.75mm) |
| Weight: | 2.205 lb (1.00 kg) |
| Tensile Strength: | - |
| Flex Strength: | - |
| Density: | - |
| Operating Temperature: | 185°C ~ 230°C |
| Features: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RM-NT0002LulzBot |
FILAMENT WOOD 0.112" 600G |
In Stock: 0 $42.99000 |
|
![]() |
RM-PY0011LulzBot |
PUSH PLASTIC PC/PBT 2.85MM, 0.75 |
In Stock: 5 $48.00000 |
![]() |
RM-PY0012LulzBot |
PUSH PLASTIC PC/PBT 2.85MM, 0.75 |
In Stock: 3 $48.00000 |
RM-PL0066LulzBot |
FILAMENT PLA 0.118" 500G |
In Stock: 0 $49.99000 |
|
RM-PY0008LulzBot |
FILAMENT BLACK TPC 0.118" 700G |
In Stock: 0 $50.00000 |
|
RM-PY0006LulzBot |
FILAMENT CLEAR TPC 0.118" 700G |
In Stock: 0 $50.00000 |
|
RM-PY0007LulzBot |
FILAMENT WHITE TPC 0.118" 700G |
In Stock: 0 $50.00000 |
|
RM-NY0017LulzBot |
FILAMENT GRAY TPC 0.118" 1KG |
In Stock: 2 $55.00000 |
|
RM-NY0018LulzBot |
FILAMENT GREEN TPC 0.118" 1KG |
In Stock: 0 $55.00000 |
|
RM-NY0020LulzBot |
FILAMENT GREEN TPC 0.118" 1KG |
In Stock: 0 $55.00000 |