| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 4K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 20 |
| Shell Size - Insert: | 320 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | C |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 8A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.339" ~ 0.354" (8.60mm ~ 9.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
PHD.3B.308.CLLD82REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHD.3K.330.CYMC85REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 30POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHD.4K.304.CYMK16REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHD.4K.320.CYMC95REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHE.3K.303.CYMK13REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHE.3K.330.CYMC85REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 30POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHE.4K.320.CYMC13REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHE.4K.320.CYMC95REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHF.2B.319.CLLD62REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHF.2B.319.CLLD62ZREDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |