| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 3K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 303 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 25A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.476" ~ 0.504" (12.10mm ~ 12.80mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
PHA.3K.303.CYMK15REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHA.3K.304.CYMC90ZREDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHA.3K.330.CYMC85REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 30POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.00.303.CLLD27REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.00.303.CLLD30REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.00.303.CLLD35REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.0B.302.CLLD27ZREDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.0B.302.CYMD42REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.0B.303.CLLD35REDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
PHB.0B.303.CLLD35ZREDEL / LEMO |
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $0.00000 |