| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 28-22 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A, 135A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CIR030RV-22-14S-F80VEAM |
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $115.75400 |
![]() |
CIR06F-20-A48PVEAM |
CONN PLUG MALE 19P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $115.75400 |
![]() |
CIR030RV-22-14S-F80-T39VEAM |
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $115.75400 |
![]() |
FRCIR030RV-22-14S-F80-T39VEAM |
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $115.75400 |
![]() |
CIR030RVFP-22-14S-F80VEAM |
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $115.75400 |
![]() |
CIR01AF-16S-8SVEAM |
CONN RCPT FMALE 5P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $111.28000 |
![]() |
CA3108E22-22SF80F74VEAM |
ER 4C 4#8 SKT PLUG |
In Stock: 0 $111.28000 |
CA06COMPG28-15SBVEAM |
CONN PLUG FMALE 35P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $111.29000 |
|
![]() |
CA3106E28A51PBF80A176VEAM |
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $111.29000 |
![]() |
CA3106E28A51P12BF80A176VEAM |
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $111.29000 |