| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 22-9 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CA3102R22-9PF183VEAM |
CONN RCPT MALE 3POS SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $85.52000 |
![]() |
CA3102R22-9PF80VEAM |
CONN RCPT MALE 3POS SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $85.52000 |
![]() |
CA3108E20-24PBVEAM |
CONN PLUG MALE 4P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $85.52000 |
![]() |
CA3108E20-24PXBVEAM |
CONN PLUG MALE 4P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $85.52000 |
![]() |
CIR02R-18-19SVEAM |
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $88.96100 |
![]() |
CIR02R-18-19SXVEAM |
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $88.96100 |
![]() |
CIR02R-28-1S-F80VEAM |
CONN RCPT FMALE 9P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $88.96100 |
![]() |
FRCIR02R-28-1S-F80-T108VEAM |
CONN RCPT FMALE 9POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $88.96100 |
![]() |
CIR030AF-18-10PVEAM |
CIR 4C 4#12 FR PIN RECP |
In Stock: 0 $85.52000 |
![]() |
CN0966A16A10P6-200 |
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 1 $85.53000 |