| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | 18-9 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A, 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MS24266R22B55PN |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 26 $84.34000 |
|
![]() |
C48-16R22-55P9-102 |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 26 $84.34000 |
![]() |
MS24266R22B55P9 |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 26 $84.34000 |
![]() |
MS24266R22B55P8 |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 9 $84.34000 |
![]() |
MS24266R22B55PY |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 9 $84.34000 |
![]() |
C48-16R22-55P10-102 |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 9 $84.34000 |
![]() |
C48-16R22-55P8-102 |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 9 $84.34000 |
![]() |
KJB6T15W5BNVEAM |
KJB 5C 5#16 SKT PLUG |
In Stock: 43 $84.38000 |
![]() |
BACC63BV16H24S9 |
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP |
In Stock: 37 $84.38000 |
![]() |
CN0967C16A24S9Y240 |
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP |
In Stock: 37 $84.38000 |