| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 737 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Gender: | Female |
| Number of Positions/Bay/Row: | 28 |
| Number of Positions: | 56 |
| Card Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 0.156" (3.96mm) |
| Read Out: | Dual |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit |
| Contact Material: | Copper, Nickel, Tin Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Type: | - |
| Color: | Black |
| Flange Feature: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
341-009-500-101EDAC Inc. |
341 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
396-014-520-212EDAC Inc. |
396 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
307-010-547-101EDAC Inc. |
307 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
396-014-520-812EDAC Inc. |
396 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
341-009-500-102EDAC Inc. |
341 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
346-008-541-112EDAC Inc. |
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
307-010-527-101EDAC Inc. |
307 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
392-022-542-204EDAC Inc. |
392 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
346-008-521-612EDAC Inc. |
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |
![]() |
395-030-544-201EDAC Inc. |
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA |
In Stock: 0 $7.82000 |