| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.53 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55D4654FB14Vishay / Dale |
RES 4.65M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4304FB14Vishay / Dale |
RES 4.3M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4274FB14Vishay / Dale |
RES 4.27M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4324FRE6Vishay / Dale |
RES 4.32M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D5004FRE6Vishay / Dale |
RES 5M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4874FRE6Vishay / Dale |
RES 4.87M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4754FRE6Vishay / Dale |
RES 4.75M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D4994FRE6Vishay / Dale |
RES 4.99M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D2264FRE6Vishay / Dale |
RES 2.26M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |
|
RN55D2324FRE6Vishay / Dale |
RES 2.32M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.38038 |