| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.87 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERL0728R700FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 28.7 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL071K7800FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 1.78K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL071K6900FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 1.69K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL071K5000FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 1.5K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL078K6600FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 8.66K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL079K3100FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 9.31K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL0723R700FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 23.7 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL0723K700FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 23.7K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL07243R00FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 243 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |
![]() |
ERL07243K00FKEB500Vishay / Dale |
ERL-07-500 243K 1% T-1 EB E3 |
In Stock: 0 $0.37772 |