| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.94 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55E2940FRSLVishay / Dale |
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3403FRSLVishay / Dale |
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4023FRSLVishay / Dale |
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4022FRSLVishay / Dale |
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4122FRSLVishay / Dale |
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4121FRSLVishay / Dale |
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4120FRSLVishay / Dale |
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3923FRSLVishay / Dale |
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3922FRSLVishay / Dale |
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4021FRSLVishay / Dale |
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |