| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 56.2 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55E5621FRSLVishay / Dale |
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E6041FRSLVishay / Dale |
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E6042FRSLVishay / Dale |
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E6040FRSLVishay / Dale |
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E5901FRSLVishay / Dale |
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E5902FRSLVishay / Dale |
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E4422FRSLVishay / Dale |
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3161FRSLVishay / Dale |
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3160FRSLVishay / Dale |
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |
|
RN55E3162FRSLVishay / Dale |
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.37350 |