| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 79 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 7W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 275°C |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.360" (9.14mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55D1005FR36Vishay / Dale |
RES 10M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
RN55D5624FR36Vishay / Dale |
RES 5.62M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
RN55D5604FR36Vishay / Dale |
RES 5.6M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
RN55D6194FR36Vishay / Dale |
RES 6.19M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
RN55D5114FR36Vishay / Dale |
RES 5.11M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
RN55D7684FR36Vishay / Dale |
RES 7.68M OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
CMF5510M000FKREVishay / Dale |
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
CMF5510M000FLEAVishay / Dale |
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
CMF5510M000FLREVishay / Dale |
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |
|
CMF558M9800FKEAVishay / Dale |
RES 8.98M OHM 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.36442 |