| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.02 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERL0744K200FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 44.2K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL0713K000FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 13K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL07422K00FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 422K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL07143R00FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 143 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL0749R900FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 49.9 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL0719K100FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 19.1K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL074K2200FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 4.22K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL075K9000FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 5.9K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL07715R00FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 715 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |
![]() |
ERL075K1100FKEA500Vishay / Dale |
ERL-07-500 5.11K 1% T-1 EA E3 |
In Stock: 0 $0.35644 |