| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 50 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55E5100BB14Vishay / Dale |
RES 510 OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5000BB14Vishay / Dale |
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5000BRE6Vishay / Dale |
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5001BB14Vishay / Dale |
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5001BRE6Vishay / Dale |
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5002BB14Vishay / Dale |
RES 50K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5002BRE6Vishay / Dale |
RES 50K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5231BRE6Vishay / Dale |
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5420BRE6Vishay / Dale |
RES 542 OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |
|
RN55E5421BRE6Vishay / Dale |
RES 5.42K OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.35644 |