| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/1, RN60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 50.2 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN60C5022DB14Vishay / Dale |
RES 50.2K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C51R1DRE6Vishay / Dale |
RES 51.1 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C6420DRE6Vishay / Dale |
RES 642 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C6262DRE6Vishay / Dale |
RES 62.6K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C6650DRE6Vishay / Dale |
RES 665 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C6001DRE6Vishay / Dale |
RES 6K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C6001DB14Vishay / Dale |
RES 6K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C5772DRE6Vishay / Dale |
RES 57.7K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C90R9DRE6Vishay / Dale |
RES 90.9 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
|
RN60C93R1DRE6Vishay / Dale |
RES 93.1 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |