| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.74 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMF553R7000JKEBVishay / Dale |
RES 3.7 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF554R0000GKEBVishay / Dale |
RES 4 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF554R0000GKR6Vishay / Dale |
RES 4 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF554R7500GKR6Vishay / Dale |
RES 4.75 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R0000GLEBVishay / Dale |
RES 1 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R0000GLR6Vishay / Dale |
RES 1 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R0000JKEBVishay / Dale |
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R0000JKR6Vishay / Dale |
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R5000JKEBVishay / Dale |
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |
|
CMF551R5000JKR6Vishay / Dale |
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16240 |