| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/1, RN60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN60C1432DR36Vishay / Dale |
RES 14.3K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1503DR36Vishay / Dale |
RES 150K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1500DR36Vishay / Dale |
RES 150 OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1402DR36Vishay / Dale |
RES 14K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1101DR36Vishay / Dale |
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1152DR36Vishay / Dale |
RES 11.5K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C1022DR36Vishay / Dale |
RES 10.2K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C7061DR36Vishay / Dale |
RES 7.06K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C6732DR36Vishay / Dale |
RES 67.3K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |
|
RN60C6981DR36Vishay / Dale |
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16080 |